Automatyka i robotyka

Chcesz dowiedzieć się więcej o automatyce i robotyce? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym omówiliśmy najważniejsze pojęcia, różnice między nimi, a także odpowiedzieliśmy na pytanie “Jak zacząć przygodę z automatyką i robotyką?”. 

Co to jest robotyka? Krótka historia automatyki i robotyki 

Pojęcia “Automatyka” i “Robotyka” często występują razem, choć w rzeczywistości są to dwie osobne dziedziny. Dzieje się tak dlatego, że uzupełniają się i łączy je wspólny cel – pomoc lub całkowite wyręczenie człowieka w danej czynności

Automatyka, która często nazywana jest też automatycznym sterowaniem, polega na takim wprowadzeniu systemów obsługi danego urządzenia lub technologii, aby maksymalnie w tym procesie wyręczyć człowieka. Obejmuje szeroki zakres zastosowań – od zarządzania pracą domowego kotła, aż po sterowanie samolotem pasażerskim. Może dotyczyć m.in. maszyn i procesów w fabrykach, kotłów, pieców, sieci telefonicznych, a także sterowania pojazdami (statki, samoloty, pociągi, samochody). W zależności od konkretnej funkcji, automatyka może odpowiadać za proste włączenie i wyłączenie urządzenia lub w sposób zaawansowany sterować jego pracą za pomocą wielowymiarowych algorytmów wysokiego poziomu. 

Celem wprowadzania automatyzacji jest m.in. chęć zmniejszenia kosztów zatrudnienia operatorów, pozbycie się monotonnych obowiązków pracowników, wzrost wydajności, wyeliminowanie błędów i usprawnienie procesów. 

Automatyka nie musi dotykać sprzętu. Może obejmować wyłącznie projektowanie oprogramowania w taki sposób, aby zautomatyzować konkretne procesy. 

W przypadku robotyki mamy do czynienia ze sprzętem i oprogramowaniem. To dziedzina, której celem jest projektowanie inteligentnych maszyn, które mogą pomóc ludziom zarówno w codziennych zadaniach, jak i trudnej, fizycznej, często bardzo precyzyjnej pracy. Robotyka jest blisko związana z informatyką, a także inżynierią. W jej zakres wchodzi projektowanie, budowa i wykorzystanie robotów. 

Terminu “robot” po raz pierwszy użył czeski pisarz Karel Čapek już w 1921 roku określając nim sztuczną istotę zbudowaną na podobieństwo człowieka, której zadaniem jest zastąpienie go w pracy. Do języka angielskiego pojęcie trafiło za sprawą innego pisarza – Isaaca Asimova. 

W skład robotyki wchodzi:

  • robotyka teoretyczna,
  • robotyka przemysłowa – zastosowanie robotów w przemyśle, 
  • robotyka medyczna i rehabilitacyjna – roboty chirurgiczne i rehabilitacyjne, 
  • robotyka maszyn mobilnych (kołowe, kroczące, latające, podwodne, kosmiczne).

Jak zacząć przygodę z automatyką i robotyką?

Możliwości nauki są bardzo duże, ale jest to uzależnione od wieku i tego, jak bardzo profesjonalnie chcesz podejść do tematu. Robotyka łączy w sobie wiele innych umiejętności, m.in. programowanie, mechanika i elektronika. W sprzedaży dostępne są klocki i inne zabawki edukacyjne dla najmłodszych, które uczą umiejętności logicznego myślenia, a nawet podstaw programowania. Starsze osoby zainteresowane robotyką mogą wyposażyć się w gotową platformę (np. Arduino lub Raspberry Pi) składającą się z pojedynczego obwodu drukowanego i wielu dodatkowych akcesoriów, które można łączyć tworząc nowe projekty robotów. Ograniczeniem w tym przypadku jest tylko wyobraźnia i posiadana wiedza. W internecie znajduje się dużo kursów, gotowych projektów wykonanych przez innych użytkowników wraz z instrukcjami krok po kroku. Przed wykonaniem pierwszego projektu niezbędne będzie przejście przez dowolny,  kurs podstaw elektroniki, który wprowadzi Cię w ten nowy świat. 

Pierwsze konstrukcje nie będą oczywiście zaawansowanymi robotami, które wyręczą człowieka w domowych obowiązkach. Roboty mobilne to również stosunkowo proste konstrukcje, które dzięki wbudowanym czujnikom mogą reagować na otoczenie i wchodzić z nim w interakcję. Osoby rozpoczynające przygodę z robotyką najczęściej zaczynają od robota mobilnego, który podąża w stronę światła

Jeśli z robotyką chciałbyś związać swoją przyszłość, to wybierz studia na kierunku automatyka i robotyka lub mechatronika, która jest połączeniem mechaniki i elektroniki. Mechatronicy zajmują się projektowaniem układów mechatronicznych. Przykładem takich rozwiązań jest ksero lub system ABS w samochodzie. 

Bezluzowa technika napędowa – jaka jest jej rola w robotyce? 

Podzespoły wchodzące w skład bezluzowej techniki napędowej pozwalają na zrealizowanie projektów robotów, które będą wykonywały określony ruch. Należą do nich m.in. przekładnie planetarne, przekładnie falowe, silniki elektryczne, motoreduktory i zaawansowane układy sterowania o kompaktowych rozmiarach. 

W ofercie Ultra Robotics znajdziesz profesjonalne rozwiązania napędowe wykorzystywane w robotyce. Masz pytania? Skorzystaj z zakładki Kontakt  – nasi specjaliści pomogą Ci wybrać rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb.

Ostatnie artykuły